تعویذ

جواب شبهات در مورد تعویذ بخش سوم

سوال: آنچه از احادیث معلوم  وثابت است فقط دم کردن است که لفظ رقیه آمده است وتعویذ که نوشته و در گردن وبدن آویزان کنند یا که شسته خورند چه طوری ثابت می کنید؟ این تحریف حدیث است.
جواب: عزیزم! لفظ رقیه که در حدیث امده است مخصوص به دم کردن نیست بلکه رقیه به معنی تعویذ هم می آید. در بخاری شریف در حاشیه می نویسد: رقیه هو به معنی التعویذ.ج۲ ص ۸۵۰ حاشیه۴ وج۲ ص ۸۵۴ حاشیه۲٫ و اوجزالمسالک شرح مؤ طا امام مالک وبربقه محمودیه ومصباح اللغات. لهذا معلوم شد در عربی هر کجا که لفظ رقیه آمده است مراد از آن دم وتعویذ نوشتن دادن همه مراد هستند وهر جا که لفظ تعویذ امده است هم دم و نوشتن آن هر دو مرداد می باشد. فرق تمیمه  جاهلیت وتعویذ اسلامی این است که :آنها تمیمه را علت تامه ی دفع ضرر قرار داده بودند. ومسلمانان تعویذ را علت ناقصه موهومه دفع ضرر قرار می دهند.
سؤال:خیلی خوب اگر واقعا نوشتن وخوردن وآویزان کردن تعویذ ثابت است پس حدیث صحیحی درین مورد نقل کنید غیر از حدیث ابن عمرو که آن نزد ما صحیح نیست.

جواب اول: مطالبه ی روایت حدیث صحیح در معالجات دنیوی خود غیر صحیح است. تعویذ از معالجات دنیوی است نه اخروی.
جواب دوم : همین لفظ رقیه که در احادیث صحیحه وارد شده است در محاوره ی عربیه برای تعویذ ودم هر دو استعمال می گردد.

جواب سوم: حدیث ابن عمرو هم قابل استدلال است به درجه ی سقوط نیست بلکه این حدیث حسن است.کذا فی تحفةالاحوذی.

جواب چهارم: ان شاءالله تعالی این جواب بر سر شما تا قیامت وام ودین می باشدیعنی تا قیام قیامت فرصت دارید که:
یک حدیث ضعیف هم برای شرک وحرام بودن تعویذ صحیح که از قرآن وحدیث و اسماء حسنی وادعیه ی ماثوره باشد بیاورید که  میگویم به هیچ عنوان نمی توانید.

↩ادامه دارد…

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن