نقدمقاله های غیرمقلدین

یک پرسش دوگزینه ای ازغیرمقلدین نوپا

متسلفین نو ظهور انگشت شمار که قبل از ۲۰۰ سال اصلا وجود خارجی نداشتند و پدران و اجدادشان هم پیرو یکی از مذاهب اربعه بودند، اینها تمام مسلمانان جهان راکه پیرو مذاهب چهارگانه هستند گمراه می دانند.
احناف، شوافع، مالکی ها و حنابله حاضرند قدمت و کارنامه های تاریخی ۱۲ قرن گذشته خودشان را بیان کنند.اما متسلفین نو ظهور، چون تاریخی از خودشان ندارند لذا نمی توانند یک مدرسه، مسجد یا… از خودشان ارائه دهند که قبل از ۲۰۰ سال ساخته شده باشد. یکی از اصول اساسی و مهم اهل سنت ،اجماع و سواد اعظم امت است؛ اما متسلفین، سواد اعظم را نادیده گرفته و شکار هوای نفس و شیطان شده و اجماع مسلمانان را گمراهی می دانند. در حالی که الله تعالی می فرمایند:{وَمَن يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَسَاءتْ مَصِيرًا}
ترجمه:و هر که پس از آنکه راه هدایت بر او روشن شد با فرستاده ما مخالفت و دشمنی ورزد و پیروی از راهی غیر راه (عموم) مؤمنین کند، او را به آن سو که رو کرده بگردانیم و در جهنم وارد کنیم و حرارتش را به او بچشانیم، و آن بد جای بازگشتی است.
و فرموده رسول الله صلی الله علیه و سلم است:

۱- عَنِ ابْنِ عُمَرَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا يَجْمَعُ اللَّهُ هَذِهِ الْأُمَّةَ – أَوْ قَالَ أُمَّتِي – عَلَى الضَّلَالَةِ أَبَدًا، وَاتَّبَعُوا السَّوَادَ الْأَعْظَمَ فَإِنَّهُ مَنْ شَذَّ شَذَّ فِي النَّارِ» (المستدرک علی الصحیحین للحاکم: ۱/۲۰۱)خداوند این امت را یا گفت امت من را بر گمراهی هرگز جمع نخواهد کرد از سواد أعظم (و جماعت بيشتر مسلمانان) پيروى كنيد؛ هر کسی از جماعت خود را جدا گرفت به جهنم خواهد افتاد.

۲- عَنِ ابْنِ عُمَرَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَنْ تَجْتَمِعَ أُمَّتِي عَلَى الضَّلَالَةِ أَبَدًا، فَعَلَيْكُمْ بِالْجَمَاعَةِ فَإِنَّ يَدَ اللهِ عَلَى الْجَمَاعَةِ»(معجم کبیر للطبرانی حدیث شماره: ۱۳۶۲۳)امتم هرگز بر گمراهی اتفاق نخواهد کرد پس جماعت را بر خود لازم بگیرید همانا دست خدا همراه جماعت است.

یک سوال از غیر مقلدین:

اگر شما مسلمانان ۱۲ قرن گذشته را گمراه می دانید، پس برای حدیث صحیح پیامبر اکرم صلی اللہ علیہ و سلم که فرموده اند امت من هرگز بر گمراهی اجماع نخواهد کرد، چه جوابی خواهید داشت؟ (چون اهل سنت در طی ۱۲ قرن، کسانی غیر از مذاهب اربعه نبودند و در میانشان مذهب پنجمی وجود نداشت و آنها یکدیگر را تخطئه نمی کردند بلکه پیروان هر چهار مذهب یکدیگر را بر حق می دانستند.)

جماعت مسلمين  همان سواد اعظم امت است.
و سواد اعظم مقلدان ائمه‌ي اربعه هستند نه غير مقلدان.

در سرشماري رسمي سال ۱۹۱۱م تعداد مسلمانان از اين قرار بوده است:
شيعه اثنا عشري: ۱۳۷۰۰۰۰۰   نفر

زيدي: ۳۰۰۰۰۰۰      ”
حنبلي: ۳۰۰۰۰۰۰      ”
مالكي: ۱۰۰۰۰۰۰۰    ”
شافعي: ۱۰۰۰۰۰۰۰۰  ”
حنفي: ۳۷۰۰۰۰۰۰۰  ”

(انسائيكلوپيديا آف اسلام) يا دائرة المعارف اسلامي.

ظاهر است كه در سال ۱۹۱۱م تعداد مقلدين از اهل سنت و جماعت (پيروان ائمه اربعه)
۴۸۳ ميليون نفر بوده است
اما اهل حديث (غيرمقدان) تا آن زمان فرقه‌اي قابل ذكر نبوده است، از اين جهت در (انسائيكلوپيديا آف اسلام) در سرشماري ۱۹۱۱م  نه از آن ها نامي به ميان آمده  و نه از تعداد آن ها.( تجليات صفدر، ۱/۶۳۹ )

اگر شما مقلدان را گمراه می دانید پس نعوذ باللہ انکار گفته ی پیامبر صلی الله علیه و سلم لازم خواهد آمد؟
اما اگر طبق گفته پیامبر آنها را بر حق می دانید پس باید اجماع آنها را بر تقلید ایمه اربعه نیز صحیح و لازم بدانید. حال کدام یک از گزینه های زیر را صحیح می دانید:

الف)-: گفته ی پیامبر صلی الله علیه و سلم درست است و طبق حدیث پیروان مذاهب چهارگانه بر حق هستند.
ب)- نعوذ باللہ گفته ی پیامبر صلی الله علیه و سلم درست نیست، چون اجماع امت بر تقلید ایمه اربعه اشتباه است.
کدام یک از گزینه های فوق درست است:
الف ◻
ب:  ◻
ابو عمیر جدگال
[۲۰۱۵/۸/۳،

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن