بحث قرائت خلف الامام

بحث قرائت خلف الامام ۱)

بسم الله الرحمن الرحیم. ‌《الحمد لله الذی بنعمته تتم الصّالحات وصلو ت الله وسلامه علی اکرم الموجودات وعلی اله واصحابه الذین بلغو ا اقصی الغایات》 .
اما بعد : دعوت عام قران از مسلمین به اتحادواعتصام به حبل متین الهی از مهمترین وکارساز ترین مواردی است که در هر عصر ونسلی اگر مورد عنایت ورعایت جوامع اسلامی قرارگیرد احتمال آسیب پذیری صفوف مسلمانان از بین می رود، قوت وقدرت آنان در تمام عرصه ها افزایش می گیرد.
«واعتصموابحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» بصراحت اعلام می دارد که چنگ زدن به ریسمان خداوند و تمسک به عروةالوثقی بارز ترین ویژگی جامعه جهانی اسلام برای نیل به آرمان شهر فلاح وصلاح فردی وگروهی است .
اگر تاریخ اسلام رادقیق مورد ارزیابی قرار دهید به وضوح در خواهید یافت که درهر مقطعی از تاریخ اسلام، هرگاه هجوم و ضربه ای اثر گذار بر پیکر سترگ جامعه اسلامی واردشده به خاطر عدم اتفاق وتفرقه ای بوده که مسلمانان وحکومت های اسلامی   به آن گرفتارشده اند .هرصنف وقشری که بر سر رسیدن به هدفی اجتماع کرده اند مادام که با یکدیگر متحد بوده وبه سمت هدف انتخابی خویش حرکت کرده اند قطعا موفق شده اند.
بنابرین مسلمانان در هرجای دنیا که هستند باید محتاط باشند حساب شده حرکت کنند طوری نباشد که وابستگی های فرقه ای، طایفه ای، زبانی، نژادی ،جغرافیایی وثغورطبیعی باعث  تجاوزبه همدیگرباشد.
هر گاه این وابستگی ها از حد طبیعی خود تجاوزنموده شکل تعصب به خود بگیرند بسیارمهلک وخطرناک خواهند بود
مسلّم است که تعصب ،تعصب ببار می آورد وهرگاه عصبیت رویا روی عصبیت قرار گیرد باعث فتنه ودرگیری می شود .
خدا نخواسته اگر در جوامع اسلامی چنین شود که متاسفانه در بسیاری جاها چنین است.
شما بفرمایید ملتی که اجزای ترکیبی واحاد بهم پیوسته اش باهم در گیر شوند چگونه در برابر دشمنان به پیروزی خواهندرسید ؟
بایستی اقشار مختلف جامعه ما سیره عملی رسول اکرم صلی الله علیه وسلم را الگو وسر مشق  زندگی خویش قرار دهند واز ٳعمال هر نوع خشونت وابراز تعصب بپرهیزند ودر شرایطی که دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف ودودستگی مسلمانان ،دست به دست یکدیگر داده اند وعقاید وشعایر اسلامی راآماج حملات خویش قرار داده اند وبا تبلیغات گسترده ،می کوشند تا مردم را از دین متنفر سازند وبه مکاتب لاییکی سوق دهند. نباید ما باتحریک تعصب های خشک واحساسات جنجال افرین در حوزه:اولی وخلاف اولی ، افضل و غیر افضل ،دست به گریبان هم باشیم  وعده  معدود ی از نماز گذاران وافرادمتدین را که برای  نماز به مسجد می آیند به جان هم بیندازیم.
مسجد محل عبادت خداوند ومظهر اتحاد وهمدلی است نه محل خشونت، نزاع واختلاف.
لذا مسلمانان باید به مسایل کلی جهان اسلام بیندیشند واز هر گونه مباحث جنجال افرین بر حذر بوده و برای وحدت بیشتر گامهای عملی موثری بر دارند.
 ¤من شنیدستم زنباض حیات¤
¤اختلاف تست مقراض حیات¤
ازیک آیینی مسلمان زنده است¤
¤پیکر ملت ز قران زنده است¤
به امید انکه خداوند اتحاد وهمبستگی  مارا افزون تر ودلهای مان رانزدیکتر گرداند.

بدانیم ! هیچ دیدگاهی را با قوه قهریه وخشونت نمی توان بر دیگران تحمیل نمود دیدگاه اسلام در باره تفکرات واندیشه ها دیدگاه تفاهم ومصالحت است تحمیل باعث کدورت ،ناراضگی ،مزاحمت ودرگیری است .باروش اکراه ممکن است یک دیدگاه بر جامعه تحمیل شودولی هرگز موفقیتی همراه ندارد ممکن است قدرت، صاحبان قدرت را دراشتباه بیندازد وانان چنین بیندیشند که برای قبولاندن دیدگاه خود نیاز به این ندارند
که راه طولانی وپر پیچ خم رضایت مردم را بپیمایند
اما تجربه وتاریخ ثابت کرده است که تفاهم، مسالمت و مصالحت، شناس مو فقیت با دوام تری دارد تا تصادم واکراه.
در این زمان پر اشوب ،اتحاد وهمبستگی بین مسلمانان به اندازه ای لازم است که برارباب دانش وبینش بخوبی عیان است ودر این عصر پر فتن بر تمام مسلمانان لازم است که تمام اختلافات فروعی خویش را پشت سر گذاشته بر علیه طوفان کفر والحاد ایستادگی کنند
اما متاسفانه گروهی متحجر به علت عدم توجه از فهمیدن مقتضای زمان قاصرند تمام سعی وکوشش شان بر این است که علیه مذاهب چهارگانه بویژه مذهب احناف بتازند
وبجای اینکه توانایی واستعداد خویش را علیه  کفار ومشرکین صرف نمایند،آنرا علیه احناف وامام ابو حنیفه رحمةالله علیه صرف می کنند  ودر تبلیغات وبیانات خود علیه احناف زهر افشانی کرده بحث ومجادله در مسایل فروعی را مشغله خود قرار داده وعلی الاعلان می گویند که هرکس پشت سر امام سوره فاتحه نخواند نمازاوباطل وکالعدم است .
بنده بادلی ناخواسته در این موضوع قلم به دست گرفته از خداوند متعال مسئلت دارم که مارا به صراط مستقیم رهنمون سازد .
وهدف بنده فقط توضیح این مسئله از روی قران وسنت است تا حقیقت برای مردم آشکار گردد
قبل از پر داختن به مسئله قراءة خلف امام لازم می دانم بطور اختصار گوشه ای از اهتمام امام اعــــــــــظم ابو حنیفه رح را نسبت به علم حدیث، به عرض عزیزان برسانم

ادامه دارد….
✍ تهیه :ابو اویس

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن