بحث قرائت خلف الامام

قرائت خلف الامام (۶)

عده ای ، تمام این تفاسیر را انکار نموده یک تفسیر مرجوح و باطل را قبول می کنند در حالیکه این تفسیر مرجوح وباطل مخالف احادیث رسول مقبول صلی الله علیه وسلم واجماع امت و تفاسیر جمهور سلف وخلف می باشد .کسا نیکه می گویند: که این آیه کریمه در باره کفار یا مشرکین نازل شده بنا بر چندین وجوه اشتباه و باطل است .
۱- از احادیث صحیح واجماع امت واز تصریحات مفسرین عظام ثابت شده که شان نزول  ایه مبارک درخصوص نماز است .با این همه تصریحات کسانی که می گویند: این ایه مبارکه   مربوط  به خطبه ویا کفار و مشرکین است این تفسیر با لرأی و بدعت سیئه ومترادف با انکار حقیقت است .

۲-ثانیا در قران مجید هیچ حکمی وارد نه شده که تعمیل ان فقط بر کفار وبرای مسلمانان ممنوع
باشد .مثلا خداوند قدوس در کلام خویش می فر ماید :
‌《قُلْ تَعالَوْا أَتْلُ ما حَرَّمَ رَبُّکُمْ عَلَيْکُمْ أَلاَّ تُشْرِکُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِيَّاهُمْ وَ لا تَقْرَبُوا الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَ ما بَطَنَ وَ لا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتي‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ ذلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ》.
پ ۸ رکوع ۶)
ترجمه :بگو بیایید چیز هایی را برایتان بیان کنم که پروردگار تان بر شما حرام نموده است  اینکه هیچ چیزی را شریک خدا نکنید وبه پدر ومادر نیکی کنید وفرزندانتان را از ترس فقر وتنگدستی مکشید چرا که ما به شما و ایشان روزی میدهیم وبه گنا هان کبیره نزدیک نشوید خواه اشکار باشد وخواه پنهان ؛و کسی را بدون حق (قصاص واجرای فرمان الهی ) مکشید که خداوند آن را حرام کرده  اینها اموری هستند که خدا بگونه موکد شمارا بدانها توصیه می کند تا انها را بفهمید و خردمندانه عمل کنید :

این ایه کریمه بظاهر در باره یک قوم کافر ومشرک نازل شده ولی ایا می توان گفت: مخاطبین ایه فقط کافر ومشرکین هستند یعنی شرک کردن ونافر مانی والدین وقتل اولاد وغیره فقط بر کافرین ناجایز است ؟
وبرای مسلمانان جایز ودرست است ؟خیر! اگر بالفرض والمحال بپذیریم که ایه مذکور ه در مورد کفار ومشرکین نازل شده است.آیا چون قران کریم خوانده شود خداوند فقط کفاررا منع کرده که شلوغ وسر صدا نکنید وبرای مسلمانان وقت خواندن قران شلوغ کردن جایز است ؟نیز اگر قبول کنیم که این ایه در باره کفار نازل شده باز هم منحصر شمردن حکم این ایه به کفار وخارج نمودن مسلمانان از دایر شمول آن باطل وبی دلیل می باشد. در حالیکه تمام علماء امت متفق اند که این ایه در مورد مسلمانان ومومنین نازل شده است .
تمام علماء امت بر این اتفاق نظر دارند که منحصر کردن حکمی وایه ای از قران بر شان نزول وبر سبب مخصوصی اشتباه وبا طل استوآنرا فقط در سبب نزول، محصور ومسدود فهمیدن یک اشتباه علمی است که یک طالب العلم هم مرتکب چنین اشتباهی نخواهد شد.مردم زید بن حارثه را ، پسر رسول الله صلی الله علیه وسلم می گفتند خداوند امر کرد که رسول الله صلی الله علیه وسلم پدر هیچ از شما مردان نیست وسبب این ایه کریمه خاص است لیکن حکم او عام است .نیزازین ایه کریمه ثابت شد که زید بن حارثه را پسر حقیقی رسول خدا صلی الله علیه وسلم گفتن ناجایز است .همچنین زید وعمرو وبکر اشخاص دیگر را هم پسر رسول خدا صلی الله علیه وسلم گفتن جایز نیست. همانطور یکه حکم است که زید بن حارثه را بطرف پدر خویش نسبت دهید همچنین دستوراست که هر فرد و شخصی رابه طرف پدر خویش باید نسبت داد وصدا زد .از این دو ایه واضح شد اگر چنانچه حکمی که برای کفار نازل شده باشد آن حکم ودستور بر انها منحصر نمی باشد .
یا حکمی که بر یک سببی نازل شده باشد منحصر کردن ان در همان سبب اشتباه بزر گی است .
(فاعتبرو ا یا اولی الابصار )
↩ادامه دارد ……

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن