اثبات تقلیدشرعی از مذاهب اربعه

ردی برلگام گسیختگان ازمذاهب چهارگانه.(۱)

ص۱)الرد على من اتبع غير المذاهب الأربعة.

تأليف : حافظ امام عبد الرحمن ابن رجب الحنبلي رحمه الله
مترجم :: محمد عمر مكراني
(بِسم اللّه ِالرّحمنِ الرّحيم). الحمد للّه ربّ العالمين حمداً كثيراً طيباً مباركاً فيه كما يُحبّ ربّنا و يَرضى، وصلي اللّه على محمّد عبده و رسوله،  النّبي الامّي خاتم النبيّين و إمام المتقين،  المبعوث بالدّين القيّم ، و الشريعة الباقية المؤيدة المحفوظة، الذي لا يزال من أمّته طائفة ظاهرين على الحقّ لا يضرّهم من خذلهم حتّى تقومَ الساعة.گزيده اي از زندگي نامه حافظ ابن رجب حنبلي.ایشان امام، حافظ، علامه زين الدين عبد الرحمن بن أحمد بن رجب، نامش عبد الرحمن ابن الحسن بن محمد بن أبي البركات مسعود البغدادي، الدمشقي الحنبلي، كنيه اش، أبو الفرج و لقبش، زين الدين مي باشد.در سال ۷۳۶ ه.ق در بغداد ديده به جهان گشود. در محضر اساتيدي هم چون محمد بن اسماعيل خباز در دمشق، محمد بن ابراهيم ميدومي در مصر، الفخر عثمان بن يوسف در مكه و ابن قيم الجوزي تلمذ نمود و از بارزترين شاگردانش مي توان علاء الدين علي بن محمد معروف به ابن اللحام، أحمد بن نصرالله البغدادي معروف به ابن نصرالله، داود بن سليمان الموصلي و زركشي را نام برد.وی تأليفات زيادي از خود به جاي گذاشت از جمله؛
۱)- جامع العلوم و الحكم ،در شرح پنجاه حديث من جوامع الكلم .
۲)- تفسير سوره ي اخلاص.
۳)- تفسير سوره ي نصر.
۴)- فتح الباري شرح صحيح البخاري (تا كتاب الجنائز).
۵)- شرح علل ترمذي.
۶)- القواعد الفقهيه(ابن حجر در الدرر الكامنه در مورد آن مي فرمايد: حق مطلب را در آن ادا كرده است).
۷)- أهوال القبور .
۸)- فضل علم السلف علي علم الخلف.
۹)- التخويف من الناروالتعريف  بحال أهل البوار .
۱۰)- الذيل علي طبقات الحنابله ۱۱)- مختصر سيره عمر بن عبد العزيز.
۱۳)- الفرق بين النصيحه والتعيير.
۱۴)- لطائف المعارف فيما لمواسم العام من الوظائف.

علما در مدح و ثناي ايشان چنين گفته اند:- حافظ ابن حجر در كتاب إنباء الغمر بأبناء العمر مي فرمايد: شيخ ما زين الدين عراقي وقت فراواني صرف اندوختن علوم سمعي(كتاب و سنت) نمود و در علوم حديث، اسماء و رجال، علل، طرق و اطلاع بر معاني آن، تبحر پيدا كرد.نيز در همين كتاب در مورد ابن رجب فرمود: او اهل عبادت و شب زنده داري بود.سيوطي در باره ابن رجب چنين مي فرمايد: او امام، حافظ، محدث، فقيه و واعظ است.

– ابوالمحاسن دمشقي در باره اين امام اهل سنت و جماعت چنين مي گويد: امام، حافظ، حجت، فقيه و پيشوا، يكي از علماي بسيار زاهد و ائمه بسيار عبادت كننده، ثمره محدثين و واعظ مسلمين بود.

– ابن العماد حنبلي در باره او چنين مي گويد: امام، عالم، زاهد، پيشوا، بركت، حافظ، سرور، ثقه، حجت و حنبلي است . هم چنين مي فرمايد: مجالس وعظ او، قلبها را از جاي مي‌كند(به حركت در مي آورد  )و براي عموم مردم مبارك و پر فايده بود، تمام فرق به گِرد او حلقه می زدند و قلبها از محبت به سوي او لبريز می گشتند.
اين امام اهل سنت و جماعت و محدث و فقيه گرانقدر در رمضان سال ۷۹۵ ه.ق در دمشق ديده از جهان فرو بست.
رد بر كساني كه از غير مذاهب چهارگانه پیروی می كنند:
همانا از اعتراض و ايراد بعضي از مردمان بر بعضي از كساني كه منتسب به مذهب امام احمد و غير ايشان از مذاهب امامان مشهور در اين زمان هستند، اطلاع حاصل كردم كه پنداشته اند مي‌توانند در مسائلي از مذهبشان خارج شوند و بر آن چه انجام مي دهند ايراد و انكاري وارد نمي شود و كسي كه اين گونه عمل نمايد يا مجتهدي است كه از حقي كه براي وي آشكار شده است تبعيت مي كند و يا مقلدي است كه از مجتهد ديگري پيروي مي كند. پس به خاطر آن ايرادي بر وي وارد نمي شود.

در پاسخ مي گويم: از خداوند توفيق مي طلبم و تنها او ياري دهنده است و تنها بر او توكل دارم و لاحول و لاقوة الا بالله.

بي ترديد خداوند متعال دين اين امت را برايش حفظ و نگهداري فرموده است به گونه اي كه هيچ ديني را چنين حفاظت نكرده كه براي اين امت حراست نموده است، به خاطر اين كه پس از اين امت، پيامبري نخواهد آمد تا آن چه را كه از دينش از بين رفته احيا و تجديد نمايد، همچنان كه دين پيامبران پيش از ما چنين بوده است. هر زمان دين يك پيامبر از بين مي رفت پيامبر ديگري را مبعوث مي‌كرد تا پس از نابود شدن دين قبلي دوباره آن را  تجديد نمايد. پس خداوند حفاظت اين دين را بر عهده گرفته و آن را تضمين كرده است و در هر عصري حافظاني را برای نگهداري از آن قرار داده است كه تحريف غلوكنندگان و تبديل و به هم بافتن دروغ پردازان و تأويل جاهلان را از آن بزدايند.(۱)
الله تعالي مي فرمايد:(إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ)  «ما قرآن را نازل كرديم و ما خود حافظ و نگهبان آنيم».

خداوند پاك و منزه حفاظت از كتابش را تضمين كرده است پس هرگز كسي نمي‌تواند به الفاظ آن بيفزايد و يا از آن بكاهد.

به تحقيق پيامبر صلى الله عليه وسلم  در زمان خود با “قرائت ” گويشها(لهجه ها)ي متعدد قرآن را براي امتش تلاوت فرمود تا حفظ و فراگيري آن براي امت سهل و آسان گردد، چرا كه در ميانشان پيرزن، پيرمرد، دختر و پسر خردسال و مرداني وجود داشتند كه هرگز كتابي را نخوانده بودند.

پيامبر صلى الله عليه وسلم  اين رخصت را برايشان درخواست نمود كه قرآن را در هفت لهجه براي آنان قرائت نمايد تا آن را حفظ كنند، چنانكه اين موضوع در حديث ابي بن كعب و غير ايشان آمده است.(۲)
هنگامي كه دين اسلام در كرانه هاي زمين انتشار يافت و مسلمانان در سرزمين هاي دور از هم در اين خصوص اختلاف پيدا كردند و هر دسته از آنان قرآن را به لهجه اي كه به آنان رسيده بود تلاوت مي كردند. در اين برهه از زمان اختلاف بسياري در مورد واژه هاي قرآن ميانشان پديدار گشت.
ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن