مسئله جمع بین الصلاتین

عـــــدم جواز جمع بین الصلوتین بغیر عذر(۴)

دلایل احناف درباره عدم جمع بین الصلاتین (۴)

جمع بین الصلوتین نزد فرقه اهل حدیث یا غیر مقلدین:
از آیات کریمه و احادیث و آثار فوق ثابت گردید که یکجا خواندن دو نماز بدون وقوف در مزدلفه و عرفات هنگام حج و بدون کدام عذر شرعی جایز نیست زیرا از آیات کریمه معلوم گردیده است که اوقات نماز تعیین گردیده و معلوم است،محافظت بر آن واجب  و خلاف ورزی آن باعث عذاب اخرویست.آنحضرت صلی الله علیه وسلم( همیشه نماز های خویش را بر وقت آن ادا می کرد و بر اصحاب خویش نیز تاکید می کرد تا نماز های شان را در وقت معین آن ادا کنند.ایشان یکجا خواندن دو نماز در یک وقت را بدون عذر شرعی گناه کبیره قرار دادند و موقف اصحاب کرام ( نیزهمین بود. چنانکه حضرت امیرالمومنین عمر فاروق به تمام اطراف و اکناف خلافت خویش نامه هایی مبنی براینکه دو نماز در یک وقت بطور یکجا خوانده نشود و یکجا خواندن دو نماز در یک وقت گناه کبیره است، ارسال نمودند.
قول حضرت ابوموسی اشعری( و حضرت عمر بن عبدالعزیز)نیز همین بود که ادا کردن دو نماز بدون هیچ عذری بصورت یکجا گناه کبیره است.

ولی غیر مقلدین بر خلاف آیات کریمه و احادیث و آثار فوق الذکر وبرخلاف اهلسنت   می گویند:
جمع بین الصلوتین خواه جمع حقیقی باشد ویا صوری بهر دو صورت جایز است،خواه عذر دینی و یا دنیوی وجود داشته باشد و یا هم وجود نداشته باشد.
چنانکه نواب وحیدالزمان می نویسد:«ویجوز الجمع بین صلوتی الظهر والعصر وکذالک بین المغرب والعشاء جمع تقدیم او تأخیر بسفر او عذر او مرض او حاجة من حوائج الدنیا والآخرة»
نزل الابرار ج۱ص۵۷»
ترجمه:یکجا خواندن نماز های ظهر و عصر، مغرب و عشاء جائز است خواه جمع تقدیم باشد یا جمع تأخیر،سفر باشدیا بسبب عذر و مرض ویا هم بسبب ضرورتی از ضروریات دینی یا دنیوی.
در جای دیگری می نگارد:«الجمع بین الصلوتین من غیر عذر ولا سفر ولا مطر جائز عند اهل الحدیث،والتفریق افضل واشترط بعضهم ان لا یتخذوه عادة و رواه الامامیة فی کتبهم عن العترة الطاهرة» هدیة المهدی ج۱ص۱۰۹)
ترجمه: نزد اهل حدیث یکجا خواندن دو نماز در یک وقت بدون عذری یا سفر و یا بارش  جائز است،تفریق آن افضل است.بعضی ها این شرط را گذاشته اند تا مردم آنرا عادت نسازند و امامیه جمع بین الصلوتین را در کتب خویش از امامان آل پاک روایت کرده اند.

قابل توجه خوانندگان
جمع بین الصلوتین برای بازی فوتبال.
خوانندگان گرامی!
جواز یکجا خواندن دو نماز بدون کدام عذر نزد غیر مقلدین
  بجای خود، نزد آنها یکجا خواندن دو نمازبه خاطر بازی فوتبال و انجام دادن وظیفه نیز جایز است.


اینک دراین زمینه دو فتوای عالم غیر مقلد ثناء الله امرتسری را ذکر می کنیم:
سؤال:درین زمانه بکثرت رائج است که بخاطر بدست آوردن جائزه ای، فوتبال بازی می کنیم و نماز عصر مغرب را بخاطر بازی ترک می کنیم و بعداً قضاء نماز فوت شده را ادا می کنیم،آیا این عمل جائز است؟
جواب:نماز را بدون سببی قضاء نموده و خواندن قضاء آنرا خوب نیست.بازیگران باید نخست با رئیس فدراسیون یا مسئولین باشگاه گفتگو کنند که در وقت نماز بازی را ترک خواهند کرد،اگر آنها قبول نکنند نماز عصر را با نماز ظهر جمع کرده ویا نماز مغرب را با نماز دیگر جمع کرده یکجا بخوانند.فتاوی ثنائیه ج۱ص۶۳۱)
جمع بین الصلوتین جهت انجام وظیفه:
سؤال:من یک کارمند اداره هستم وشیفت کاریم بگونه ای است که فرصت خواندن نماز ظهر را دارم، ولی برای نماز عصر فرصت برایم میسر نمی شود.آیا اجازه دارم نمازعصر را با نمازظهر یکجابخوانم؟
مستفتی محمد عبدالحفیظ)
جواب:اگر واقعا وقت عصر فرصت ندارید،می توانید نماز عصررا بانمازظهر جمع کنید.فتاوی ثنائیه ج۱ص۴۳۶)
بنگرید!اینست عمل کردن غیرمقلدین بر قرآن و حدیث.قرآن می گوید:
که هر نماز وقت تعیین شده ای دارد.برپا داشتن نماز در وقت آن ضرور است.
آنحضرت صلی الله علیه وسلم  ( هر نماز را در وقت آن ادا میکردند ، بر اصحاب خویش نیز همین حرف را تاکید می نمودند، و بدون عذر یکجا خواندن دو نماز در یک وقت را گناه کبیره قرار داده بودند که عمل اصحاب کرام ( نیز بر همین امر بود.ولی غیر مقلدین می گویند: نخیر،جمع کردن دو نماز در یک وقت کاملاً جائز است.ضرورت به موجودیت قید سفر،عذر وغیره نیز درآن نیست.عذری دراین زمینه وجود داشته باشد ویا خیر؟حتی اگر مصروفیت های دنیوی چون بازی های متنوع و یا انجام وظیفه در زمینه وجود داشته باشد و مانع نماز شود
،باز هم جائز است.
خوانندگان گرامی خود قضاوت کنند که این موافقت با قرآن و حدیث است ویا مخالفت با آن و مخالفت با اهلسنت؟
پــــــــــایـــــان .

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن