عقیدهمسائل گوناگون

ذات خدا کجاست؟!

قول غیر مقلد:موضوع:ذات خدا کجاست؟!
خرد آدمي در بسياري از موضوعات ميتواند دخيل باشد ، خداوند در قرآن انسان راتحريض وتشويق و تحريک ميکند که در زمين و خلقت آن تفکر کند. گروهي از دانشمندان و متخصصان بنا به تحقيقاتي که دارند خدا را بهتر شناخته اند همانند: زمين شناسان، پزشکان ، منجمان و فيزيک دانان و…وَفِي الْأَرْضِ آيَاتٌ لِّلْمُوقِنِينَ و در زمين آياتي براي جويندگان يقين است وَفِي أَنفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ.و در وجود خود شما نيز آياتي است؛ آيا نمي بينيد؟!درآيات ۲۰ ,۲۱سوره ذاريات به تفکر درباره ي زمين و وجود آدمي ،تشويق شده است.
در بسياري از موارد ذهن آدمي به دليل محدوديتي که دارد از تعقل و کنکاش باز مي ماند چراکه برخي از موضوعات با استفاده از حواس آدمي قابل درک نيستند و ذهن از نفوذ در آنها عاجز مي ماند,خرد آدمي در کنف اين موضوعات نمي گنجد و بايد به آنها ايمان آورد، به همين سبب است که خداوند اهل ايمان را مي ستايد”يؤمنون بالغيب ” به غيب ايمان مي آورند ؛وجود بهشت و جهنم ،وقوع روز قيامت،فرشتگان و… از اين دست موضوعات مي باشند که ناديده به آنها ايمان بايد داشت.
پایان قول غیرمقلد.

 

سنی پاسخ می دهد : آقاي غیر مقلد! وقتي كه خود قايل هستي كه عقل انساني نسبت به ذات الله تعالي رسائي ندارد،چرا آمده و داري در بارهي ذات الله تعالي لب ميكشايي؟ وقتي كه تو نسبت به ذات خودت و روح خودت كه مخلوق هستي اطلاع نداري چگونه نسبت به ذات خالق بي چون بحث ميكني؟
اگر واقعاً ميخواهي موضوع مشخص بشود، اول حدّ روح خويش را بيان كن كه در كجاي بدن تو است؟
اگر در تمام بدن تو است و انگشت تو قطع بشود آيا روحت بي انگشت خواهد بود؟
عقل خود را نيز محدَّد كن كه حدّ آن از كجا تا كجاست؟
وقتي كه قرآن نفرموده است كه ذات الله تعالي بر عرش نشسته است، و رسول الله صلي الله عليه و سلم هم بيان ننموده است كه ذات الله بر عرش نشسته است، شما از كجا ميگوييد ذات الله تعالي بر عرش نشسته است؟
شما لفظ ذات و لفظ نشستن را در قرآن و سنت صحيح صريح نشان بده.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن