عقیده

تقدیرچیست؟

تقدیرپیست؟

هر چیزی که در این عالَم واقع می شود یا خواهد شد، همۀ آنها قبل از وقوع در علم الله متعال بودند و الله متعال مطابق علم خود هر چیز را پیدا می کند.

 

لذا تقدیر عبارت است از علم الهی نه فرمان خدائی.

توضــــــــــیح:

تقدیر عبارت است از علم الهی:

یعنی حق تعالی از ازل قبل از آفریدن خلائق مقرَّر فرمود که فلان شی در فلان زمان به وجود خواهد آمد و تا فلان هنگام زنده یا باقی خواهد بود و فلان و فلان تأثیرات را خوهد داشت.

این تعیین اندازه و حد را «تقدیر» می گویند. و اموری که مطابق آن تقدیر صادر می گردد آن را «قضاء» می نامند.

تقدیر را با مثال ذیل آسان تر می توان درک کرد:

مهندس جهت تعمیرِ ساختمان،  نخست نقشه آن را طرح می کند و آنگاه مطابق آن نقشه ساختمان را می سازد. طرح کردن نقشه، مثال تقدیر الهی است و ساختن آن ساختمان مطابق همان نقشه مثال قضاء الهی است. فرق این است که احتمال اشتباه در طرح مهندس می رود و ساختمان را نیز می توان خلاف طرح تعمیر کرد، لیکن شایبۀ اشتباه در علم الهی هرگز امکان ندارد.

ثانیاً باید دانست که تقدیر علم الهی است نه فرمان خدائی؛ یعنی اینکه الله متعال در تقدیر به صورت یک امر و دستور ننوشته است که فلان کار باید بشود و فلان کار نباید بشود، زیرا در این صورت اختیار انسان سلب می گردد، بلکه تقدیر یعنی اینکه الله متعال می دانست که فلان شخص فلان کار را به اختیار و قدرت خود انجام خواهد داد و فلان کار را به اختیار و قدرت خود انجام نخواهد داد، همین علم الهی را «تقدیر» می گویند و واضح است که از علم بر چیزی و دانستن آن، اختیار کسی سلب نمی گردد

 

به طور مثال:

خداوند می دانست (و در لوح محفوظ نوشت) که خالد به اختیار خود و قدرت خود ایمان را خواهد خواست و کفر را نخواهد خواست و مؤمن خواهد بود، و حامد به اختیار خود و قدرت خود کفر را خواهد خواست و ایمان را نخواهد خواست و کافر خواهد بود. این را «تقدیر» می گویند.

 

پس دانسته شد که تقدیر معنایش این نیست که خداوند کسی را بر اطاعت یا ایمان مجبور می سازد و یا کسی را بر کفر و عصیان مجبور می گرداند، العیاذ بالله.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن