اثبات تقلیدشرعی از مذاهب اربعهمسائل گوناگون

آیا بر فقه مذهب خود عمل کنیم یا بر حدیث صحیح؟

آیا بر فقه مذهب خود عمل کنیم یا بر حدیث صحیح؟

سؤﺍﻝ:اهلسنت چهاﺭ ﻣﺬهب دارد ، عده ای می گویند: در احکام و مسائل این ﻣﺬﺍهب، از ﺣﺪﯾﺚ صحیح  و گاهی از حدیث ضعیف استفاده شده است به من گفته اند که به ﺣﺪﯾﺚ صحیح ﻋﻤﻞ کنم ﺍﮔﺮ ﭼﮧ  ﻣﻄﺎﺑﻖ با مذهب دیگر باشد. دیدگاه شما‏(ﺍﻣﺎﻡ ﺣﻨﻔﯽ), در این زمینه چیست؟

آیا من طبق فتوای ﻣﺬهب خود  ﻋﻤﻞ کنم ﯾﺎ بر ﺣﺪﯾﺚ صحیح  ﻋﻤﻞ نمایم آیا این کار من  مطابق ﻣﺬهب است یا خیر ؟

خواهشمندم  پاسخ دهید ۔ ﺟﺰﺍکم الله خیرا.

جـــــواب:

ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠّﻪ ﺍﻟﺮّﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮّﺣﻴﻢ

ائمه چهارگانه اهلسنت از روشنی ﺍﺣﺎﺩیثی که نزدشان صحیح و قابل حجت هستند ،ﺍﺣﮑﺎﻡ فقهی را استنباط و استخراج نموده اند، ﺍﺋﻤﮧ مجتهدﯾﻦ برای ﺻﺤﺖ ﻭﺿﻌﻒ حدیث یک سری ﺍﺻﻮﻝ و معیارهایی داشتند که مدار ﺻﺤﺖ ﻭ ﺿﻌﻒ حدیث، ﺻﺮفا ﺳﻨﺪ نیست؛ﻟﮩٰﺬﺍ ﺍﮔﺮ در ﺣﺪیثی از لحاظ سند مقداری ﺿﻌﻒ است نباید به خاطر آن از مسئله ﺍﺳﺘﻨﺒﺎﻁ   شده ﻣﺸﮑﻮﮎ شد؛زیرا اکثر مسائل فقهی را که ﺍﺋﻤﮧ استنباط نموده اند در آن ﻭﻗﺖ کتب ﻣﺘﺪﺍﻭﻝ ﺣﺪﯾﺚ  ﻭﺟﻮﺩ نداشتند، کتب حدیث پس از آنها ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺩاده شده جمع آوری شدند.

عصر ﺍﺋﻤﮧ قبل از نگاشته شدن این کتب حدیث می باشد؛ﻟﮩٰﺬﺍ ﺍﮔﺮ در آن ﮐﺘﺎب ها ﺣﺪﯾﺚ ضعیفی مشاهده می شود ﻻﺯمه اش این نیست که فی واقع آن ﺣﺪﯾﺚ ﺿﻌﯿﻒ است، ممکن است ﮐﮧ این حدیث به  ﺍﺋﻤﮧ با سند ﺻﺤﯿﺢ رسیده است، و ﺿﻌﻒ اش به خاطر راویانی است که ﺑﻌﺪ از آنان آمده اند؛ بدین جهت ﻋﻠﻤﺎﺀ  ﺗﺼﺮﯾﺢ نموده اند  ﮐﮧ اگر  مجتهدی از ﺣﺪیثی ﻣﺴﺌﻠﮧ ای را ﺍﺳﺘﻨﺒﺎﻁ ﮐﺮد این دلیلِ صحت ﺣﺪﯾﺚ می باشد.

ﭼﻨﺎنکه در  ﺭﺩ ﺍﻟﻤﺤﺘﺎﺭ۷/۸۳ آمده است: ﺇنّ ﺍلمجتهد ﺇﺫﺍ ﺍﺳﺘﺪﻝّ ﺑﺤﺪﯾﺚٍ ﮐﺎﻥ ﺗﺼﺤﯿﺤﺎ له ﮐﻤﺎ ﻓﻲ ﺍﻟﺘﺤﺮﯾﺮ ﻭﻏﯿﺮﮦ ﺍﻟﺦ.

ﻣﻄﻠﺐ :ﺍلمجتهد ﺇﺫﺍ ﺍﺳﺘﺪﻝّ ﺑﺤﺪﯾﺚٍ ﮐﺎﻥ ﺗﺼﺤﯿﺤﺎً له ؛ در رد المحتار آمده است هرگاه مجتھد از حدیثی استدلال بگیرد نشانگر این است که ایشان  (حدیث) را صحیح قرار داده اند چنانکه در  تحریر وغیرہ آمده است  ۔۔۔الخ

لذا فریب اقوال مردم را نخورید .

از هر  مسلکی از مذاهب اربعه  که ﭘﯿﺮﻭﯼ می کنید ، در هر مسئله از همان مذهب ﺍﺗﺒﺎﻉ کن. تشخیص ﺻﺤﺖ ﻭ ﺿﻌﻒ حدیث و بعضی از احادیث را بر  بعضی ﺗﺮﺟﯿﺢ دادن کار هر ﮐﺲ ﻭ ﻧﺎﮐﺲ نیست.، در مذاهب اربعه، کسانی اهلیت و شایستگی داشته اند آنها مسائل مستنبط شده ایمه خویش را با دلایل بیشتری  ﻣﻨﻘﺢ ﻭ ﻣﺪﻟﻞ کرده اند ، و شبهاتی که از طرف مخالفین بر آنها وارد شده اند همگی را ﺟﻮﺍﺏ ﺩاده اند ، مثلا در فقه احناف  در این زمینه کتاب ﺷﺮﺡ ﻣﻌﺎﻧﯽ ﺍﻵﺛﺎﺭ، ﻓﺘﺢ ﺍﻟﻘﺪﯾﺮ، ﻧﺼﺐ ﺍﻟﺮﺍیه  و ٳﻋﻼﺀ ﺍﻟﺴﻨﻦ ﻣﺸﮩﻮﺭ هستند ، شبهاتی که بر ﻓﻘﮧ ﺣﻨﻔﯽ وارد شده اند در پرتو ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﺣﺪﯾﺚ جواب های ﻣﺪﻟﻞ در آن ﻣﻮﺟﻮﺩ هستند، در صورت نیاز می توانید به آنجا ﻣﺮﺍجعه  کنید ۔

ﻭﺍﻟﻠﮧ ﺗﻌﺎﻟﯽٰ ﺍﻋﻠﻢ

ﺩﺍﺭﺍﻻﻓﺘﺎﺀ،دﺍﺭﺍﻟﻌﻠﻮﻡ ﺩﯾﻮﺑﻨﺪ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن