مسئله تراویحنقدمقاله های غیرمقلدین

ماجرای ۸ رکعت تراویح ونسبت دادن آن به فاروق اعظم(رض)

پرده برداری از یک خیانت علمی

پندی خیرخواهانه به عوامل شبکه جهانی کلمه

ماجرای ۸ رکعت تراویح ونسبت دادن آن به فاروق اعظم(رض)

مقدمه: شاید قریب به ۷۰ درصد جامعه ی فارسی زبان اهل سنت جهان که دسترسی به اینترنت ویا همان ماهواره داشته باشند با شبکه ماهواره ای کلمه آشنایی داشته باشند.

چه بسا بعضا افتخار کنند که کسانی شبانه روز در تلاش اند که از صحابه پیامبر وکیان اسلام دفاع می کنند چونکه جامعه ی فارسی زبان اهل سنت نماینده و شبکه ای رسمی جهت بیان اعتقادات خود ندارند.

ولی متاسفانه مدتی ست که خبرهای ناخوشایندی ازاین شبکه ها به گوش می رسد به خصوص درگیری های داخلی که بین دو شبکه کلمه وتوحید در گرفت وبعضا مدیر شبکه جهانی توحید، افشاگری هایی را از عوامل شبکه کلمه ودیگر شبکه ها انجام داد که هضم کردن آن برای شخص بنده سخت بود که به خاطر مصلحت  از پرداختن به آن صرفنظر می کنم.

اما بعینه از گوشه وکنار خبرمی رسد که شبکه کلمه در رمضان امسال ۱۴۳۸ هجری قمری نوک پیکان خود را به اعتقادات اهل سنت وجماعت نشانه رفته است و این بدین خاطر است که اینها فکر می کنند  چون میان اهل سنت جا افتاده اند ومخاطبانشان بیشتر قشر جوان هستند بهترین فرصت است تا عقاید پوشالی و پوسیده ی خود را به خورد مردم بدهند شاید مورد تشویق اربابان خود قرار بگیرند که این خیانت به اعتماد اهل سنت فارسی زبان است.

شاید این مقدمه ی بنده به مذاق برخی سودجویان خوش نیاید ولی ما چاره ای جز افشای حقایق و دفاع از حق نداریم ولی به شبکه کلمه توصیه می کنیم اگر واقعا دوست دار صحابه واهل سنت هستید دست از فریب بردارند وبیش ازین جامعه اهل سنت را متفرق نسازید.

درین مقاله یکی از خیانت های دیگر شبکه کلمه، افشا خواهد شد تا جامعه ی فارسی زبان اهل سنت در دام این حقه بازان دین فروش نیفتند.

کلیپی با موضوعیت تراویح از اول رمضان است که روزانه از شبکه کلمه پخش می شود ودر آن به حضرت فاروق اعظم دروغ بسته اند که ایشان به خواندن ۸ رکعت تروایح دستور داده اند.

♦ نقد کلیپ پخش شده:

️شبکه کلمه:  تعداد رکعات نماز تروایح، علما وفقها در مورد تعداد رکعات نماز تروایح اختلاف نظر دارند.

✅جواب حنفی: هیچ یک از فقهای صدر اسلام تا به حال در مورد تعداد رکعات نماز تروایح اختلاف ندارند واین دروغی بیش نیست واینکه اربابان شما قایل به ۸ رکعت تروایح هستند چون کاهل نمازند این دلیل نمی شود شما دست به خیانت زده و به اسم فاروق اعظم (رض) اهل سنت عوام را بفریبید.

پیشوایان مذاهب چهارگانه اهل سنّت وجماعت که محور اصلی مذهب اهل سنّت وجماعت هستند همه به اتفاق برسنّت بودن بیست رکعت تروایح قائلند واز هیچ یک از آنها کمتراز بیست رکعت نقل نشده است.

تنها سیدنا امام مالک (رح) بیشتر از بیست رکعت یعنی به سی وشش رکعت(بیست رکعت سنت مؤکده وشانزده رکعت نفل) قایل است و آن هم دلیلش این ست که:

«ﻹنّهم أرادوا مساواة أهل مكة ؛ فإنّ أهل مكة يطوفون سبعاً بين كل ترويحتين ، فجعل أهل المدينة مكان كل سبع أربع ركعات»

المغني صلوة التراويح ج۱ص۸۳۵دارالفكر.

ترجمه: ابن قدامه حنبلی رح می گوید:دراصل امام مالک رح قائل به بیست رکعت تراویح است ازآنجایی که مردم مکه پس از ادای هر ۴ رکعت تراویح، خانه خدا را طواف می کردند واین فضیلت (طواف) برای مردم مدینه میّسرنبود لذا آنها بخاطر مساوات و برابری در ثواب و فضیلت با اهل مکه بجای طواف در هر ترویحه ۴ رکعت نفل را اضافه کردند بدین جهت تعداد رکعات تروایح آنها ۳۶ تا شدند.

محدثین وفقهای اسلام به اتفاق بیست رکعت تراویح را سنّت گفته اند وسنت بودن آن از حدیث فعلی و قولی خلفای راشدین وجمهور صحابه و دیگر علمای سلف اهل سنّت ثابت است.

کمتر ازبیست رکعت تراویح یعنی (۸) رکعت تراویح هیچ ثبوتی ندارد ، نه ازحدیث و نه از هیچ صحابی ،حتی از یک نفر عالم سلف اهل سنت هم (۸) رکعت تراویح نقل نشده و ثابت نیست.

امام محیی الدین بن شرف نَوَوِی رح  فقیه و محدث مشهور شافعی (متوفی ۶۷۶ هـ ق) دربارۀ نماز تراویح می نویسد:

«إعْلَمْ أنَّ صَلَاةَ التَّراوِيْحِ سُنّةٌ بِإتِّفَاقِ الْعُلَمَاءِ، وَهِيَ عِشْرُونَ رَكْعَةً»

کتاب الاذکار للنووی ص ۱۸۳

ترجمه: بدان که نماز تراویح به اتفاق علماء، سنت است و تعداد آن بیست رکعت می باشد.

 

امام فخر الدین قاضی خان حنفی رحمه الله در فتاوی خود می نگارد: «عَنْ أَبِیْ حَنِیْفَةَ رَحْمَةُ اللهِ عَلَیْهِ قَالَ: اَلْقِیَامُ فِیْ شَهْرِ رَمَضَانَ سُنَّةٌ … کُلَّ لَیْلَةٍ سِوَی الْوِتْرِ عِشْرِیْنَ رَکْعَةً خَمْسَ تَرْوِیْحَاتٍ»

فتاوی قاضی خان ج ۱ص۱۴۵ باب التراویح، فصل فی مقدار التراویح، چاپ دار الفکر

ترجمه: امام ابو حنیفه (رح) می فرماید: در ماه مبارک رمضان، علاوه بر وتر، بیست رکعت نماز تراویح در پنج ترویحه سنَّت است

علامه ابن رُشْد مالکی رح می نویسد:

« فَاخْتَارَ مَالِكٌ فِي أَحَدِ قَوْلَيْهِ…الْقِيَامَ بِعِشْرِينَ رَكْعَةً سِوَى الْوِتْرِ»

بدایة المجتهد لابن رشدج ۱ص۲۱۹ كِتَابُ الصَّلَاةِ الثَّانِي؛ الْبَابُ الْخَامِسُ فِي قِيَامِ رَمَضَانَ

ترجمه: امام مالک رح در یک قول، بیست رکعت تراویح را اختیار نموده است.

امام شافعی رح می فرماید:

«وَأَحَبُّ إِلَيَّ عِشْرُونَ… وَكَذَلِكَ يَقُومُونَ بِمَكَّةَ»

قيام رمضان للمَرْوَزِي ص ۲۲۲ بَابُ عَدَدِ الرَّكَعَاتِ الَّتِي يَقُومُ بِهَا الْإِمَامُ لِلنَّاسِ فِي رَمَضَانَ

ترجمه: من بیست رکعت را می پسندم و در مکۀ معظّمه نیز بیست رکعت می خوانند.

علامه ابن قُدامۀ حنبلی رح ترجمان ممتاز فقه حنبلی می نویسد: «وَالْمُخْتَارُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللهِ، رَحِمَهُ اللهُ، فِيهَا عِشْرُونَ رَكْعَةً. وَبِهَذَا قَالَ الثَّوْرِيُّ، وَأَبُو حَنِيفَةَ، وَالشَّافِعِيُّ»

المغنی لابن قدامة الحنبلی ج ۲ص۱۲۳ مسألة ۱۰۹۴ مَسْأَلَةَ قِيَامُ شَهْرِ رَمَضَانَ عِشْرُونَ رَكْعَةً

ترجمه: قول مختار نزد امام ابو عبد الله (احمد بن حنبل)  رح  بیست رکعت تراویح است، و امام سفیان ثَوری رح ، امام ابوحنیفه رحو امام شافعی رح نیز بر بیست رکعت تراویح قائل اند.

امام نووی شافعی رحمه الله می گوید:

نماز تراویح بیست رکعت است ومذهب ما یعنی (شوافع)برهمین است. امام اعظم ابوحنیفه رح وشاگردانش،امام احمدبن حنبل رح،  داودظاهری وعلمای دیگر برهمین نظر می باشند.

قاضی عیاض مالکی رح نیز قول جمهور علما را بر بیست رکعت گفته است.

سؤال از شبکه کلمه: با توجه به مستندات بالا که ارایه شدند شما از کدام علما وفقها حرف می زنید که قایل به هشت رکعت بوده باشد؟

با سند صحیح نشان دهید واگر توانستید از علما وفقهای اسلام که مورد مقبول همه ی جامعه ی اهل سنت باشند ۸ رکعت تروایح را اثبات کنید بنده  یک سال تمام هزینه ماهواره ی شما را متقبل خواهم شد تا مجبور نشوید هرچند ماه یکبار به بهانه کسری بودجه برنامه هایتان را قطع کنید.

️شبکه کلمه: برخی از علما نظر برین دارند که تراویح اگر یازده رکعت خوانده شود بهتر است.

✅پاسخ حنفی: کدام عالم معتبر اهل سنت بر ۸ رکعت تشویق کرده است نشان دهید.

حتما منظورتان کارشناسان ریش تراش وبدون عمامه شبکه های خودتان است؟!

ما مستند  بالا نظریه علما را رجع به ۲۰ رکعت نشان دادیم.

️شبکه کلمه: چنانکه عمربن خطاب به ابی ابن کعب امر نمود که یازده رکعت را برای مردم امامت نماید.

✅جواب حنفی: هذا بهتان عظیم.

اولا از شبکه کلمه با این همه ادعای علمی بعید است که حدیثی جعلی وضعیف را پیدا کرده و به فاروق اعظم نسبت داده تا عقیده ونظر خود را تحمیل کند.

تعجب بنده این ست که چرا منبع حدیث ۸ رکعت را ذکر نکردید البته بدین خاطر منبع حدیث را ذکر نکردید که می ترسیدید اهل سنت پی ببرند که شما یک حدیث جعلی وضعیف را برای اثبات مدعای خود استدلال گرفته اید.

ثانیا جواب شما را علامه ابن تیمیه رحمه الله که همیشه سنگ آن را به سینه می زنید می دهد که ای کاش درین مورد حداقل از ابن تیمیه تقلید می کردید نه از علمای سوء:

علامه ابن تیمیه رح می فرمایند: «قدثبت أنّ أبى بن كعب كان يقوم بالنّاس عشرين ركعةً في رمضان ويؤتر  بثلاث ، ورأى كثيرمن العلماء أن ذلك هوسنّة ؛لأنّه قام بين المهاجرين واﻷنصار»

مجموعة الفتاوى ۶۸/۲۳مكتبة العبيكان

ترجمه: بطورقطعی ثابت شده است که حضرت ابی بن کعب رض درماه مبارک رمضان با مردم ۲۰ رکعت تراویح برگزار می کرد و بسیاری ازعلماء آن راسنّت می دانند؛ زیرا در حضور اصحاب مهاجرین و انصاربرگزارشد وهیچ کسی آن را انکار نکرد.

واقعیت این است که شما  این شبهه را از روافض دست چین کرده اید.

همانطوری که علامه بن تیمیه رح درکتاب منهاج السنه به سایر شبهات وایرادات روافض پاسخ دندانشکن داده است ازپاسخ این وسوسه ابلیسی نیز فروگذار نکرده است.

چنانکه روافض برسیدنا عمربن خطاب رض اتهام واردنموده اند که ایشان نماز باجماعت ۲۰ رکعت تراویح را درزمان خلافت خویش بصورت رسمی برگزارنموده مرتکب بدعت شده است.

ابن تیمیه رح جهت دفاع ازسیدنافاروق اعظم رضی الله عنه  به روافض پاسخ داده تحریرمی فرمایند:

اگربرگزاری ۲۰رکعت تروایح توسط فاروق اعظم رض عمل قبیح ،منهی عنه و بدعت است، چرا سیدنا علی مرتضی  رضی الله عنه درزمان خلافت خویش به این بدعت پایان نداده وآنرا ازبین نبرد ؟!

درصورتی که ایشان درکوفه  امیرالمومنین بودند واین روش سیدنا عمر رض آنجا جاری بود.

این نشانگر نیکو بودن عمل ۲۰رکعت تراویح است.

بلکه ازحضرت علی رض نقل می کنند وی فرمود: بارالها قبر عمر را نورانی بفرما همانگونه که مساجد ما را (با برگزاری ۲۰رکعت تراویح) نورانی کرده رونق بخشیدند.

سپس علامه ابن تیمیه رح ازطریق ابوعبدالرحمن سلمی روایت کامل حضرت علی رض را نقل می کنند که در آن مذکوراست:

(حضرت علی فردی را دستور دادندکه مردم را ۲۰رکعت نماز تراویح بدهد)*

منهاج السنة ج۲ص۲۲۴

اكنون جا دارد که شما حرف خودتان را  پس بگیرید یا اینکه سنگ ابن تیمیه را به سینه نزنید، یا اینکه ایشان را متهم به دروغگویی کنید چونکه درین مورد یا شما دروغ می گویید یا العیاذ بالله ابن تیمیه!!!*

یاعلاج درد بیماری بکن                   یا دکان بر چین وعطاری مکن

 

حدیث اول:

«حَدَّثَنَا عَلِيٌّ، أنَا ابْنُ أَبِي ذِئْبٍ، عَنْ يَزِيدَ بْنِ خُصَيْفَةَ، عَنِ السَّائِبِ بْنِ يَزِيدَ قَالَ:كَانُوا يَقُومُونَ عَلَى عَهْدِ عُمَرَ فِي شَهْرِ رَمَضَانَ بِعِشْرِينَ رَكْعَةً، وَإِنْ كَانُوا لَيَقْرَءُونَ بِالْمِئِينَ مِنَ الْقُرْآنِ»

السنن الکبری للبیهقی ج ۲ص۶۹۸ و ۶۹۹، قيام الليل للمروزي ص ۸۰

ترجمه: حضرت سائب رضی الله عنه می فرماید: صحابه ی کرام در زمان خلافت حضرت عمر رض در ماه مبارک رمضان، بیست رکعت نماز تراویح می خواندند، و در آن سوره هایی که دارای صد آیه  بودند قرائت می نمودند.

راویان این حدیث شریف همه از راویان صحیح بخاری و صحیح مُسلِم شریف اند، و این حدیث مطابق شروط صحت امام بخاری و امام مسلم صحیح می باشد.

حدیث دوم:

وَرَوَى مَالِكٌ مِنْ طَرِيقِ يَزِيدَ بْنِ خُصَيْفَةَ عَنِ السَّائِبِ بْنِ يَزِيدَ عِشْرِينَ رَكْعَة»

فتح الباری لابن حجرج ۴ص۲۵۳ ،نیل الاوطارج ۳ص۶۵ تحت حدیث ۹۴۶ بَابُ صَلَاةِ التَّرَاوِيحِ

ترجمه: امام مالک  رح از طریق ابن خُصَیْـفَه از حضرت سائب رض روایت می کند که در عصرخلافت فاروقی رض  نماز تراویح بیست رکعت خوانده می شد

راویان فوق این حدیث شریف از راویان صحیح بخاری و صحیح مسلم شریف اند.

و این حدیث مطابق شروط صحت امام بخاری و امام مسلم صحیح می باشد.

عین همین سند در بخاری شریف و مسلم شریف موجود است. صحیح البخاری ج ۳ص۱۰۳ حدیث ۲۳۲۳،صحیح مسلم ج ۳ص۱۲۰۴ حدیث ۱۵۷۶

حدیث سوم:

«عَنْ يَزِيدَ بْنِ رُومَانَ أَنَّهُ قَالَ: كَانَ النَّاسُ يَقُومُونَ فِي زَمَانِ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ بِثَلاَثَةٍ وَعِشْرِينَ رَكْعَةً في رمضان»

موطا مالک ج۱ص۱۱۰ حدیث ۲۸۱ ،آثار السنن للنیموی ص ۲۵۳ حدیث ۷۷۹ ،أدلة الحنفیة من الاحادیث النبویة للبهلوی ص ۲۲۷

ترجمه: حضرت ابن رومان رض روایت می کند که مردم (صحابه و تابعین) در زمان خلافت حضرت عمر رض در ماه رمضان، بیست و سه رکعت نماز می خواندند.(بیست رکعت تراویح و سه رکعت وتر)

این حدیث مُرْسَل قوی است .

این حدیث شریف صحیح است.

أدلة الحنفیة من الاحادیث النبویة للبهلوی ص ۲۲۷، بذل المجهود فی حل سنن أبی داودج ۳ص۲۰ تحت حدیث ۱۳۷۷

حدیث چهارم:

حضرت حسن بصری رح :

«عَنِ الْحَسَنِ، أَنَّ عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ جَمَعَ النَّاسَ عَلَى أُبَيِّ بْنِ كَعْبٍ، فَكَانَ يُصَلِّي لَهُمْ عِشْرِينَ رَکعَةً»

جامع المسانيد والسُّنَن لابن کثیرج ۱ص۸۶ ،سير اعلام النبلاء للذهبي ج ۳ص۲۴۲ أُبُّي بن كعب،سنن ابي داؤدج۲ص۶۵ حديث،بذل المجهود في حل أبي داودج ۶ص۱۲۱،الهدی النبوی الصحیح فی صلاة التراویح للشیخ الصابونی ص ۵۶

ترجمه: از حضرت حسن بصری رح روایت است که امیر المؤمنین حضرت عمر بن خطاب  رض مردم را بر حضرت اُبَی بن کَعْب رض جمع نمود (تا در شب های رمضان، مردم را نماز بدهد)،

حضرت اُبَی بن کَعْب رض بعد از آن مردم را بیست رکعت نماز تراویح می داد.

خلاصه ی احادیث فوق، این است که قولاً و فعلاً و تقریراً مواظبت و دوام بر بیست رکعت نماز تراویح در عهد حضرت عمر فاروق رض ثابت می باشد و امیر المؤمنین حضرت فاروق اعظم رض در حضور تمام مهاجرین و انصارِ صحابه ی کرام رضوان الله  این عمل را جاری فرمود و هیچ کسی بر آن جناب انکار ننمود. و این اجماع صحابه بر بیست رکعت نماز تراویح می باشد.

ثالثا: خواندن بیست رکعت تروایح یک مسئله ی اجماعی  است:

علامه ابن قدامه حنبلی می فرماید:

«روی مالک عن یزیدبن رومان قال:کان الناس یقومون فی زمن عمرفی رمضان بثلاث وعشرین رکعة ، وعن علي أنه أمررجلايصلي بهم في رمضان عشرين ركعةً وهذا كاﻹجماع»

المغني لابن قدامه صلاة التراويح مسألة  ج۱ص۸۳۴، دارالفكر

ترجمه:امام مالک ازیزیدبن رومان نقل می کنند: مردم درزمان خلافت فاروق اعظم رح درماه مبارک رمضان بیست وسه رکعت برگزار می کردند.

وازسیدنا علی رض مروی است که ایشان مردی را درماه رمضان دستور دادندکه ۲۰ رکعت تراویح با آنها برگزارنماید .این عملکرد همانند اجماع است. یعنی (اجماع سکوتی) است.

ملاعلی قاری حنفی می گوید: «أجمع الصحابة على أنّ التراويح عشرون ركعةً»

مرقاة المفاتیح شرح مشکاة المصابیح ج۳ص۹۷۳

ترجمه: صحابه اجماع واتفاق نموده اند که تراویح بیست رکعت است.

علامه درشرح نقایه می فرماید: «فصار إجماعاً لماروى البيهقي بإسنادصحيح أنّهم كانوا يقومون على عهد عمر بعشرين ركعةً، وعلى عثمان و علىّ»

شرح النقايه فصل في الوتر والنوافل  ج۱ص۱۰۴

ترجمه: بیست رکعت تراویح اجماع قرارگرفت.چون بیهقی باسند صحیح روایت می کند که صحابه در زمان حضرت فاروق اعظم وعثمان غنی و علی مرتضی ۲۰ رکعت تراویح برگزار می کردند.

علامه سید محمد مرتضی زبیدی می گوید:

«وباﻹجماع الذى وقع في زمن عمرأخذ أبو حنيفة والثوري والشافعي وأحمد والجمهور واختاره إبن عبدالبراﻷندلسي»

إتحاف السادة المتقين كتاب أسرارالصلاة باب هفتم ج۳ص۷۰

ترجمه: اجماعی که در دوران خلافت فاروق اعظم رح صورت گرفت حضرت امام ابوحنیفه رح و امام سفیان ثوری رح، امام شافعی رح، امام احمد رح وجمهورعلماء آن را برگزیده اند.

ابن عبدالبر مالکی رح نیز همین را اختیارنموده است.

️شبکه کلمه; در سنن ترمذی از پیامبر (ص) حدیثی روایت است که: آن حضرت صلی الله علیه وسلم فرمود: همانا هرکسی که همراه امام قیام کند(نماز بخواند) تا اینکه امام از نماز فارغ شود برای او پاداش قیام یک شب کامل می رسد.

پاسخ حنفی:

الحمد لله در ممالک فارسی زبان ما که اکثر، از سواد اعظم مسلمین هستند شب های رمضان بیست رکعت تراویح با  جماعت خوانده می شود ولی متاسفانه در بعضی جاها برخی جوانان ساده لوح که فریب تبلیغات ۸ رکعت تراویح شبکه شما را خورده اند پس از هشت رکعت نماز تراویح، از میان صف ها پاورچین پاورچین فرار می کنند و خویش را از اجر و پاداش نماز تراویح و قیام اللیل محروم می کنند واین محرومیت بزرگ گناهش بر گردن شماست که امت را متفرق وگمراه کرده اید.

حتی شبکه ی شما(کلمه) حوصله نمی کند که بیست رکعت تراویح مسجد الحرام را پخش کند.

همه میدانیم که در حرمین شریفین بیست رکعت تراویح خوانده می شود و نماز تراویح حرمین به صورت مستقیم از شبکه قرآن سعودی پخش می شود… و شما مکارانه فقط هشت رکعت آن را از شبکه ی خود پخش می کنید که این خود خیانت و قیچی کاری بزرگی ست.

حقا که در حدیث فوق ، پیامبر خوب پیش بینی کرده اند  و امت  را هشدار داده اند که با خواندن ۸ رکعت و فرار، از صف نمازگزاران خود را از ثواب کامل قیام اللیل محروم نکنید.

کجا بوَد نسبت ترا باسلف                                          این همه شعـارتـرا  نـاخلف

این همه دروغ و تزویرتاکی                                     این همه شلوغ وتجسیرتاکی

به قلم: خالد حنفی دیوبندی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن