اولین و بزرگترین مرکز پاسخ به شبهات غیرمقلدین فارسی زبان
.

سوال: یک غیرمقلد در جای ما پیدا شده و می گوید که اگر به کسی بگوئی «قربانت شوم»، اینکار حرام است و گناه دارد. شریعت چه می فرماید؟

سوال: یک غیرمقلد در جای ما پیدا شده و می گوید که اگر به کسی بگوئی «قربانت شوم»، اینکار حرام است و گناه دارد. شریعت چه می فرماید؟

 

جواب:

غیرمقلد غلط می گوید. اینکار نه حرام است و نه گناه دارد. در ده ها احادیث شریف آمده است که صحابۀ کرام عموماً به جناب رسول الله صلی الله علیه وسلم می گفتند: «پدر و مادرم قربانت شوند».

(بخاری: حدیث ۷۴۴ و ۳۶۷۹ و ۳۷۷۹ | مسلم: حدیث ۳۰ و ۱۸۰۶ و ۲۴۸۱)

بلکه در بعضی احادیث شریف وارد است که خود حضرت فخر موجودات و سرور کاینات محمد مصطفی و رسول گرامی خدا صلی الله علیه وسلم نیز این کلمه را برای بعضی اصحاب کرام استفاده کرده اند.

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الزُّبَيْرِ، عَنْ الزُّبَيْرِ، قَالَ: جَمَعَ لِي رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَبَوَيْهِ يَوْمَ قُرَيْظَةَ فَقَالَ: «بِأَبِي وَأُمِّي».

ترجمه: حضرت زبیر رضی الله عنه می گوید که حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم در جنگ قُرَيْظَه به من فرمودند: «پدر و مادرم قربانت شوند».

(جامع الترمذی: حدیث ۳۷۴۳ باب مناقب الزبیر بن العوام)

«هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ صَحِيحٌ».

 

*لغت نامه دهخدا :*

*قربان کردن*. [ ق ُ ک َ دَ ] (مص مرکب ) فداکردن. به قربان کسی رفتن. قربان ساختن.

بعید نیست که گر تو به عهد بازآئی
به عید وصل تو من خویشتن کنم قربان

(سعدی)

تمامی حقوق برای سایت راه حقیقت محفوظ است(ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد)پاسخ به شبهات غیرمقلدین,پاسخ به شبهات سلفی,پاسخ به شبهات وهابی.