عقیده

الله متعال جسم نیست

او از صفات مخلوقات (و از جسم و اعضای جسمانی مانند دست و پای و چشم و ساق و امثال آنها و از لازمات صفات مخلوقات مانند خوردن و خوابیدن و بالا رفتن و پائین آمدن و امثال آنها) پاک و مبرّا هست. و آنچه از این گونه صفات که در بعضی جاهای قرآن و حدیث آمده، خداوند پاک را از معنای ظاهری لُغَوی آنها منزَّه دانسته معنی حقیقی آنها را به خدا می سپاریم که تنها او حقیقت آنها را می داند و ما بدون چون و چرا و غور و فکر در آنها بر آنها ایمان می آوریم و یقین می نمائیم که هرچه مراد آن است همان حق است.

و در صورت ضرورت، معنای مناسبی برای آنها بیان خواهیم کرد. مثلاً در قرآن شریف «يَدُ الله» یعنی دست خدا وارد شده و بطور یقینی معلوم است که خدا جسم ندارد تا عضو جسمانی مانند اعضای مخلوقات داشته باشد لیکن معنی حقیقی آن نیز معلوم نمی باشد، پس بهترین روش اعتقاد بر «يَدُ الله» اینست که معنای حقیقی آن را به خدا بسپاریم و از خود دربارۀ آن چیزی نگوئیم.

و اگر ضرورت پیش آمد باید معنی مناسبی برای آن بیان گردد. مثلاً قوت، ولی بازهم نباید اعتقاد نمائیم که یقیناً مراد از ید، قوّت است، زیرا این معنی فقط گمان ماست. پس در این حال باید چنین اعتقاد داشته باشیم که ممکن است

مراد از ید قوت باشد و یا ممکن است چیز دیگری باشد.

و اینکار فقط وظیفۀ علمای بسیار بزرگ می باشد و برای سایر مردم جایز نیست که در اين موارد از طرف خود معنائی مقرَّر کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن