عقیده

پاسخ به غیرمقلد مشبِّه كه قائل به مكان براي الله سبحانه و تعالي است. (۱)

الحمد لله الفرد الصمد الذي لم يلد و لم يولد و لم يكن له كفواً أحد. الّذي ليس كمثله شيء و هو السميع العليم. و الصلاة و السلام علي خير البرية محمد الذي كان يدعو : … وأنت الظاهر فليس فوقك شيء وأنت الباطن فليس دونك شيء…الجمع بين الصحيحين البخاري ومسلم – ج ۳ / ص ۲۱۳) و آله و صحبه و التابعين لهم بإحسان إلي يوم الدين.
اما بعد.غير مقلّدان كه خود را اهل سنّت لقب داده‌اند كم كم دارند آن عقايد خود را كه مخالف اهل سنت و جماعت است بروز مي‌دهند و لقب اهل سنّت را مفت يدك مي‌كشند.از جمله مباحثي كه بر خلاف نص قرآني به آن چنگ زده‌اند، آيات متشابهات انددر حالي كه الله تعالي مي‌فرمايد : و ما يعلم تأويله إلا الله.(كسي جز الله تأويل آن‌ها را نمي‌داند)اما اين شرذمه‌ي قليله خود را مصداق «وَ أمّا الذين في قلوبهم زيغ فيتّبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة و ابتغاء تأويله » قرار داده‌اند.
فردي به نام « سلمان رئيسي» متني در واتس آپ ها پخش كرده و براي ذات بي‌چون الله تعالي قايل به مكان شده است. لذا لازم بود كه اشتباهاتش گرفته‌شود تا جوانان اهل و سنت و جماعت فريب اين فرقه‌ي نوظهور را نخورند.

در اين نقد اول قول رئيسي با اين علامت كه در اول هر پاراگراف از قولش نوشته مي‌شود: «قول رئيسي:»و در آخرش:«پايان قول رئيسي» ذكر مي‌گردد.

و پس از آن نوشته مي‌شود : «سنّي گويد :» و جوابش داده مي‌شود.

قول رئيسي:موضوع:ذات خدا کجاست؟!خرد آدمي در بسياري از موضوعات ميتواند دخيل باشد ، خداوند در قرآن انسان راتحريض وتشويق و  تحريک ميکند که در زمين و خلقت آن تفکر کند. گروهي از دانشمندان و متخصصان بنا به تحقيقاتي که دارند خدا را بهتر شناخته اند همانند: زمين شناسان، پزشکان ، منجمان و فيزيک دانان و…

وَفِي الْأَرْضِ آيَاتٌ لِّلْمُوقِنِينَ و در زمين آياتي براي جويندگان يقين استوَفِي أَنفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَو در وجود خود شما (نيز آياتي است)؛ آيا نمي بينيد؟!درآيات ۲۰ ,۲۱سوره ذاريات  به تفکر درباره ي زمين و وجود آدمي ،تشويق شده است.
در بسياري از موارد ذهن آدمي به دليل محدوديتي که دارد از تعقل و کنکاش باز مي ماند چراکه برخي از موضوعات با استفاده از حواس آدمي قابل درک نيستند و ذهن از نفوذ در آنها عاجز مي ماند,خرد آدمي در کنف اين موضوعات نمي گنجد و بايد به آنها ايمان آورد، به همين سبب است که خداوند اهل ايمان را مي ستايد”يؤمنون بالغيب ” به غيب ايمان مي آورند ؛وجود بهشت و جهنم ،وقوع روز قيامت،فرشتگان و… از اين دست موضوعات مي باشند که ناديده به آنها ايمان بايد داشت.
(پان قول رئيسي)

سني گويد : آقاي رئيسي! وقتي كه خود قايل هستي كه عقل انساني نسبت به ذات الله تعالي رسائي ندارد،چرا آمده و داري در باره‌ي ذات الله تعالي لب مي‌كشايي؟ وقتي كه تو نسبت به ذات خودت و روح خودت كه مخلوق هستي اطلاع نداري چگونه نسبت به ذات خالق بي چون بحث مي‌كني؟ اگر واقعاً مي‌خواهي موضوع مشخص بشود، اول حدّ روح خويش را بيان كن كه در كجاي بدن تو است؟ اگر در تمام بدن تو است و انگشت تو قطع بشود آيا روحت بي انگشت خواهد بود؟عقل خود را نيز محدَّد كن كه حدّ آن از كجا تا كجاست؟وقتي كه قرآن نفرموده است كه ذات الله تعالي بر عرش نشسته است، و رسول الله صلي الله عليه و سلم هم بيان ننموده است كه ذات الله بر عرش نشسته است، شما از كجا مي‌گوييد ذات الله تعالي بر عرش نشسته است؟شما لفظ ذات و لفظ نشستن را در قرآن و سنت صحيح صريح نشان بده.
↩ ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن