مناظرات

پاسخ دندانشکن به یک لامذهب سطحی نگر

پاسخ-دندان-شکن-به-غیرمقلد

همواره لامذهبان اعتراضات بيجا و متنوعي بر فقه حنفي وارد می کنند كه اين دال برتعصب خشک آنان می باشد.از جمله‌ي اعتري اين است كه فردي از لامذهبان فرستاده است.
                                     اينك اعتراض و سپس جواب او ذكر مي گردد :
قول لامذهب متعصب : برخي از فرقه‌هاي صوفيه يا برخي از پيروان مذاهب در راستاي تقويت و حمايت فرقه و يا مذهبي كه به آن منتسب بوده‌اند سخناني بر زبان جاري ساخته‌اند كه بوي كفر مي‌داده است. آنها جسارت را به حدّي رسانده‌اند كه سخنان پيشوايانشان را بر پيامبر ترجيح مي‌داده‌اند همان گونه كه كرخي يكي از فقهاي حنفيه گفته است: « هر آيه يا حديثي مخالف مذهب ما باشد قابل تأويل يا منسوخ است.
الرساله في اصول الحنفيه , كرخي ص ۱۶۹ الكرخي الحنفي كلّ آية أو حديث علي خلاف مذهبنا فهي منسوخة.» پايان قول لامذهب متعصّب

جواب حنفي :آقاي لامذهب! هيچ صوفيِ واقعي و مذهبي حقيقي سخنان كفر آميز يا آن كه بوي كفر بدهد از زبانش جاري نمي‌سازد. برداشت تو با مغز پر از تعصّبت كه عينك بدبيني را نسبت به اهل سنت و جماعت بر چشمان زده‌اي اعتباري ندارد.
نخست عينك بدبيني را از چشمانت بردار. مغزت را از تعصّبات خُشك خالي بگردان تا بتواني قول صوفيان واقعي و فقهاء را بفهمي.آقاي لامذهب! اين قول كرخي يا هر حنفي‌اي ديگر هرگز بوي كفر را نمي‌دهد و اتّباع عين سنّت را مي‌رساند و ليكن شما با مغز پرتعصّب آن را نمي‌فهميد.  هدف امام كرخي اين نيست كه ما نخست مذهب حنفي را تدوين كرده‌ايم و بعد دلايل را بر مذهب تطبيق مي‌دهيم و هر چه مطابق با آن نباشد آن را منسوخ يا تأويل مي‌كنيم. بلكه منظورش اين است كه مذهب حنفي بر
اساس چهار دليل شرعي : كتاب الله , سنّت , اجماع امت و قياس شرعي تدوين شده است. حكم مسأله در نخست از قرآن گرفته مي‌شود و اگر در قرآن يافته نشد به سنت مراجعه مي‌شود,و اگر آنجا هم يافته نشد از اجماع امت كه در رأس آن صحابه هستند گرفته مي‌شود. اگر در اين‌جا هم يافته نشد از قياس شرعي حكم مسأله دريافت مي‌شود.
در حكم هر مسأله آخرين دستور و عملكرد رسول الله صلي الله عليه و سلم كه منسوخ نيست در نظر گرفته مي‌شود. و اگر حديثي صحيح و صريح باشد اما منسوخ شده باشد, قابل عمل و استدلال نيست بلكه عمل بر آن گناه است, همان گونه كه عمل بر شرايع قبل از اسلام گناه است؛ زيرا منسوخ شده‌اند. بعد از اين تمهيد به قول امام كرخي بر مي‌گرديم. پس هدف امام كرخي نيز همين است كه اگر شما جايي حديثي ديديد كه مذهب حنفي بر آن عمل نمي‌كند, بايد بدانيد كه آن حديث از قبل منسوخ بوده است كه حنفيان آن را مستدل قرار نداده‌اند, و اگر آن حديث منسوخ نباشد بايد بدانيد كه آن‌چه از ظاهر آن حديث فهميده مي‌شودمراد نيست و منظورش چيزي ديگر است كه با كتاب الله و سنت مشهور آن‌حضرت صلي الله عليه و سلم مطابق باشد. مثلاً حديث « لاصلاة لمن لم يقرأ بفاتحة الكتاب» منظورش مقتدي نيست؛ زيرا ظاهر آن مخالف قرآن است كه فرموده : « إذا قُرئَ القرآن فاستمعوا له و أنصتوا لعلكم ترحمون» . يا رفع يدين در ركوع و بلند كردن سر از ركوع و در آغاز ركعت سوم اگر چه احاديثش سنداً صحيح و متناً صريح اند اما متروك شده‌اند به همان‌گونه احاديث رفع يدين در هر بلند شدن و پايين شدني منسوخ گشته‌اند و احاديث رفع يدين در سجده منسوخ شده‌اند و قابل عمل نيستند.احاديث رفع يدين در ركوع هم در آغاز بوده و بعد ترك شده اند و قابل عمل به عنوان سنيت نيستند. و احاديث عدم رفع يدين هم عملاً و هم سنداً متواتر و آخرين عمل رسول صلي الله عليه و سلم و اكثريت صحابه بالخصوص فقهاي آنان, هستند.

الآن اگر ما از شما سئوال بكنيم كه چرا بر احاديث عدم رفع يدين عمل نمي‌كنيد.
آيا جواب شما اين است كه چون مطابق با منهج ما نيستند ما آنان را منسوخ قرار مي‌دهيم يا آنان را تأويل مي‌كنيم كه ظاهرشان مراد نيستند؟! يا هر حديثي كه مطابق با هواي شما نباشد فوراً مارك ضعف را به آن مي‌زنيد.آقاي لامذهب! شما به احاديث نقض وضو از خوردن آن‌چه با آتش پخته شده است عمل نمي‌كنيد.بر احاديث سخن گفتن در نماز عمل نمي‌كنيد با اين كه صحيح هستند. بر احاديث عدم رفع يدين عمل نمي‌كنيد. به احاديث بستن دست‌ها زير ناف عمل نمي‌كنيد.به حديث عدم تحريك انگشت شهادت در تشهد عمل نمي‌كنيد. به احاديث گذاشتن زانوها بر زمين پيش از دست ها به وقت رفتن به سجده عمل نمي‌كنيد. به احاديث دعاي بعد از نماز عمل نمي‌كنيد .به احاديث دال بر جواز تسبيح عمل نمي‌كنيد.
آيا غير از اين است كه آن ها را منسوخ يا تأويل و تضعيف مي‌كنيد؟آيا از اين عملكرد شما بوي كفر مي‌آيد؟! فما هو جوابك فهو جوابنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن