اثبات تقلیدشرعی از مذاهب اربعه

ردی برلگام گسیختگان ازمذاهب چهارگانه.(۲)

ص ۲الرد على من اتبع غير المذاهب الأربعة.

بی تردید راجع به اعتراض و ايراد عده ای از افراد (لامذهب) نسبت به بعضی از كساني كه منتسب به مذهب امام احمد و غير ايشان از مذاهب امامان مشهور در اين زمان هستند، اطلاع حاصل كردم كه پنداشته اند مي‌توانند در مسائلي از مذهبشان خارج شوند و بر آن چه انجام مي دهند ايراد و انكاري وارد نمي شود و كسي كه اين گونه عمل نمايد يا مجتهدي است كه  حقي  براي وي آشكار شده است تبعيت مي كند و يا مقلدي است كه از مجتهد ديگري پيروي مي كند. پس به خاطر آن،ايرادي بر وي وارد نمي شود.
در پاسخ مي گويم: از خداوند توفيق مي طلبم و تنها او ياري دهنده است و تنها بر او توكل دارم و لاحول و لاقوة الا بالله.

بدون ترديد خداوند متعال دين اين امت را برايش حفظ و نگهداري فرموده است به گونه اي كه هيچ ديني را چنين حفاظت نكرده كه براي اين امت حراست نموده است، به خاطر اين كه پس از اين امت، پيامبري نخواهد آمد تا آن چه را كه از دينش از بين رفته احيا و تجديد نمايد، همچنان كه دين پيامبران پيش از ما چنين بوده است. هر زمان دين يك پيامبر از بين مي رفت پيامبر ديگري را مبعوث مي‌كرد تا پس از نابود شدن دين قبلي دوباره آن را بياورد و تجديد نمايد. پس خداوند حفاظت از اين دين را بر عهده گرفته و آن را تضمين كرده است و در هر عصري حافظاني را براي نگهداري از آن قرار داده است كه تحريف غلوكنندگان و تبديل و به هم بافتن دروغ پردازان و تأويل جاهلان را از آن بزدايند.(۱)

الله تعالي مي فرمايد:(إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ)  «ما قرآن را نازل كرديم و ما خود حافظ و نگهبان آنيم».

خداوند پاك و منزه حفاظت از كتابش را تضمين كرده است پس هرگز كسي نمي‌تواند به الفاظ آن بيفزايد و يا از آن بكاهد.

به تحقيق پيامبر صلى الله عليه وسلم  در زمان خود با “قرائت ” گويشها(لهجه ها)ي متعدد قرآن را براي امتش تلاوت فرمود تا حفظ و فراگيري آن براي امت سهل و آسان گردد، چرا كه در ميانشان پيرزن، پيرمرد، دختر و پسر خردسال و مرداني وجود داشتند كه هرگز كتابي را نخوانده بودند.

پيامبر صلى الله عليه وسلم  اين رخصت را برايشان درخواست نمود كه قرآن را در هفت لهجه براي آنان قرائت نمايد تا آن را حفظ كنند، چنانكه اين موضوع در حديث ابي بن كعب و غير ايشان آمده است.(۲)

هنگامي كه دين اسلام در كرانه هاي زمين انتشار يافت و مسلمانان در سرزمين هاي دور از هم در اين خصوص اختلاف پيدا كردند و هر دسته از آنان قرآن را به لهجه اي كه به آنان رسيده بود تلاوت مي كردند. در اين برهه از زمان اختلاف بسياري در مورد واژه هاي قرآن ميانشان پديدار گشت.

=================
(۱): از ابراهیم بن عبدالرحمن العذري فرمود: پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند :
« یحمل هذا العلم من کل خلف عدوله ینفون عنه تحریف الغالین وانتحال المبطلین وتأویل الجاهلین »
(این علم را در هر نسلی، عادل ترینشان حمل خواهند کرد که تحریف غالیان و انتساب باطل گرایان و تاویل جاهلان را از آن خواهند زدود.)
بیهقی در سنن الکبری ۲۰۹۱۱٫ ابن بطه در الابانه ۳۳ و الطبراني در سند الشامیین ۵۹۹٫

۲)-: این را از حدیث ابی ابن کعب : مسلم در الصحيح ۲۸۱ . و أحمد در المسند ۱۲۹/۱۲۷ .
و از ابن عباس  : البخاري در الصحیح ۴۹۹۱ و مسلم در الصحيح ۸۱۹ و أحمد در المسند (۳۱۳ و ۲۹۹و ۲۶۶۱)
↩ ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 16 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن