مسئله تراویح

ٳثبـــــات بیست رکعت نماز سنّت تراویــــــــــح❀(۲)

قیام رمضان یا تراویح:

حضرت رسول اکرم صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ «قیام رمضان» یعنی «نماز تراویح» را بیست رکعت اداء فرموده اند و بعد از رسول اکرم صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، خلفای راشدین؛ حضرت عمر، عثمان، علی و سایر صحابۀ کرام رضی الله عنهم، نیز تابعین عظام، ائمۀ مجتهدین، حضرات مشایخ، اولیای کرام رَحْمَةُ اللهِ عَلَیْهِمْ وغیرُهم بر آن عامل بوده اند.
سراسر ممالک اسلامی از چهارده قرن تا امروز مطابق آن عمل کرده اند و تمامی اُمت اسلام  بر آن ٳجماع و اتفاق دارند. تفصیلات در سطور آینده مذکور است.

لفظ تراویح:
حافظ ابن حَجَر عَسْقلانی شافعی رحمه الله می نویسد:
ـ  وَالتَّرَاوِيحُ جَمْعُ تَرْوِيحَةٍ وَهِيَ الْمَرَّةُ الْوَاحِدَةُ مِنَ الرَّاحَةِ كَتَسْلِيمَةٍ مِنَ السَّلَامِ.
ترجمه: تراویح جمع کلمۀ «ترویحه» است و «ترویحه» یکبار استراحت کردن را می گویند چنانکه «تسلیمه» یکبار سلام گفتن را می نامند. فتح الباري شرح صحيح البخاري: ۴/۲۵۰ و مثله فی عمدة القاري للعینی: ۱۱/۱۲۴

سبب تسمیۀ تراویح:
«ترویحه» آن نشستنی را می گویند که در آن کمی استراحت نمایند. چونکه بعد از چهار رکعت نماز تراویح، کمی استراحت می نمایند، لذا چهار رکعت نماز تراویح را یک «ترویحه» نام نهادند،
و چونکه در نماز تراویح، پنج «ترویحه» وجود دارد، لذا مجموعۀ این پنج ترویحه را «تراویح» می گویند.

حافظ ابن حَجَر عَسْقلانی شافعی رحمه الله می نویسد:
ـ  سُمِّيَتِ الصَّلَاةُ فِي الْجَمَاعَةِ فِي لَيَالِي رَمَضَانَ التَّرَاوِيحَ لِأَنَّهُمْ أَوَّلَ مَا اجْتَمَعُوا عَلَيْهَا كَانُوا يَسْتَرِيحُونَ بَيْنَ كُلِّ تَسْلِيمَتَيْنِ.
فتح الباري شرح صحيح البخاري: ۴/۲۵۰
ترجمه: نمازی را که در شب های ماه رمضان با جماعت خوانده می شود، تراویح می گویند، زیرا هنگامی که اصحاب کرام رسول الله صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بر این نماز اتفاق کردند، ایشان بعد از هر دو سلام (یعنی بعد از هر چهار رکعت) استراحت می نمودند

نماز تراویح سنّت مؤکده است:
حضرت رسول الله صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قیام رمضان (یعنی نماز تراویح) را سنّت قرار داده اند چنانکه در حدیث مبارک اول، قبلاً گذشت. بعد از رحلت آنحضرت صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، حضرات خلفای راشدین و سایر صحابۀ کرام چنانکه تفاصیل آن خواهد آمد برآن مواظبت و مداومت نمودند و همین مواظبت و مداومت تمامی اصحاب کرام، دلیل است که نماز تراویح سنّت مؤکده می باشد.

حضرت عِرْبَاض بن سَارِيَه رضی الله عنه روایت می کند که حضرت رسول اکرم صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ به مسلمانان فرمودند: ـ  فَعَلَيْكُمْ بِسُنَّتِي وَسُنَّةِ الْخُلَفَاءِ الْمَهْدِيِّينَ الرَّاشِدِينَ، تَمَسَّكُوا بِهَا وَعَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ.
ترجمه: شما سنّت مرا و سنّت خلفای راشـدین را بر خود لازم بدانید و آن را به شدت محکم بگیرید. سنن ابی داود: ۴/۲۰۰ حدیث ۴۶۰۷ مسند احمد: ۲۸/۳۷۵ حدیث ۱۷۱۴۵

در این حدیث شریف، حضرت رسول اکرم صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ با ایراد کلمۀ «عَلَيْكُمْ» (بر خود لازم بدانید) و «عَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ» (آن را به شدت محکم بگیرید)، چنانکه بر عمل بر سنّت خویش تاکید فرموده اند، به همین صورت بر عمل به سنّت خلفای راشدین رضی الله عنهم نیز تاکید أکیدنموده اند، که این دلیلِ سنّت مؤکده بودن نماز تراویح می باشد.
ادامه دارد…

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن