اثبات تقلیدشرعی از مذاهب اربعهمسائل گوناگوننقدمقاله های غیرمقلدین

غیرمقلدین می گویند امام اعظم رح گفته اند: قول مرا به دیوار بکوبید و از من تقلید نکنید

غیرمقلدین می گویند امام اعظم رح گفته اند:  قول مرا به دیوار بکوبید و از من  تقلید نکنید

پاسخ :قبل از برطرف ساختن این  وسوسه بی اساس، ابتدا به دو قول امام ابوحنیفہؒ دقت کنید کہ مأخذ و سرچشمه فقہ ایشان از کجاست.

و تاچه اندازه ایشان در بیان مسائل محتاط بوده اند.

امام ابو حنیفہؒ اصول فقہ خویش را بیان کرده می  فرماید:

هنگامی که حدیث صحیح  رسول الله صلی الله علیه و سلم  ثابت شود به سر و چشم آن را می پذیرم ،اگر ( در مسئلہ ای )  اقوال صحابہؓ مختلف باشند آنگاه من  قول یکی را برمی گزینم  و از نظرات صحابه خارج نمی شوم.

همچنین فرمودند: برای هیچ احدی جائز نیست کہ برخلاف کتاب الله،  سنّت رسول الله ﷺ و اجماع صحابہؓ ، رأی و نظر خویش  مطرح کند ۔۔

مزید می  فرمایند : اگر خوف اللہ تعالیٰ و بیم ضایع شدن علم نمی بود، هیچ گاه من کسی را فتویٰ نمی دادم –

زیرا از جمله اموری که سبب دخول  جہنم هستند، از همه خطرناکتر فتویٰ دادن است ۔

(حوالہ : الخیرات الحسان ۔ ابن حجر شافعی مکّیؒ)

قول دوم را ملاحظہ فرمائید:امام ابو حنیفہؒ فرمود :

جای بسی تعجب است برخی از افراد می گویند: من(ابوحنیفه) از رأی و بینش خود فتویٰ می دهم ، حالانکہ فتوایٰ من همیشہ بر اساس نقل(آیات و روایات) است.(حوالہ : عقودالجمان فی مناقب الامام ابی حنیفہ النعمانؒ)

 

اکنون قول سوم امام صاحبؒ را نگاه می کنیم:

همچنین امام بزرگوار ؒ فرمود: اگر من سخنی را بگویم و خلاف حدیث رسول اللہ صلی اللہ علیہ وسلم  باشد قول مرا به دیوار بزنید  ۔

حال موضوع این است کہ امروزه برخی از افراد شریر به نام اهل حدیث، از سیاق و سباق قول  امام صاحبؒ جدا شده آن را تشریح غیر مقلدانہ نموده  فقہ اسلامی را انکار می کنند کہ امام صاحبؒ از تقلید در مسائل فقہی منع کرده اند ،در صورتی که اگر به اقوال امام به دقت نگاه کرده شود  از روشنی آنها فهمیده می شود که امام ابو حنیفه می فرماید: رأی و فتوای فقهی من از کتاب اللہ ، سنّت رسول اللہ صلی الله علیه و سلم و اجماع صحابہؓ برگرفته شده است ۔۔

اگر شما به من اعتماد دارید پس به آرای فقهی و مسائل بیان شده من عمل کنید ، و اگر اعتماد ندارید پس قول مرا به  دیوار بزنید و با تلاش و رأی خود مسائل را استنباط کنید  ۔۔ من هیچ کسی را به پذیرفتن  رأی خویش مجبور نہیں نکرده ام .

درپایان عرض کنم اگر ائمه از تقلید خود منع کرده اند پس چرا این خدمت بزرگ را مسلمانها کشیده فقه و اصول فقه را تدوین کردند؟

سیّدالفقهاء ٳمام الائمّہ حضرت نعمان بن ثابت علیہ الرّحمۃ والرّضوان.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن